Ринок землі: доля дрібних фермерів  і попит на українські товари після відкриття ринку

Ринок землі: доля дрібних фермерів і попит на українські товари після відкриття ринку

02.03.2020

Глобальна криза на тлі пандемії змусила всі держави проводити антикризові заходи в терміновому порядку. Одним із таких заходів в Україні став мораторій на реформу землі і скорочення можливості придбання земельних ділянок фізичними особами до 100 га. Юридичні особи будуть допущені лише в 2024 році, а державні землі і зовсім купити неможливо.

В цілому реформа повинна сприяти стабілізації економічної ситуації і допомогти уникнути спекуляцій на ринку згодом. Однак, оцінюючи ситуацію реально, вона призведе до наступного:

  1. Недопущення юридичних осіб замість підтримки аграріїв призведе до неможливості нормального, цивілізованого інвестування в фермерські господарства.

Агрокомпанії не зможуть стати власниками оброблюваної землі. Тому їм доведеться вдаватися до незручної і ризикованою тіньової схеми концентрування ділянок до 100 га шляхом їх оформлення на підставних фізичних осіб.

  1. Не буде позитивних змін для дрібних фермерів.

Щоб господарство принесло прибуток, потрібно його інтенсивно розвивати. Для цього потрібні кредити, а в світлі обраного формату ринку головне забезпечення по кредитам – земля – ​​не буде ефективним через її неліквідність.

  1. Власники паїв (більше 7 млн. жителів України), які не зможуть самостійно господарювати, також не матимуть можливості продати землю. Причиною всьому конкуренція і фіксація несправедливо низького рівня цін на земельні ділянки.
  2. Обмеження на покупку земель для юридичних осіб в 10 тис. га – крок до монополії і скорочення видів вирощуваних культур.

Зросте кількість агрохолдингів, а ось малих фермерств значно поменшає.

Висновок: вартість продукції з відміткою «зроблено в Україні» від дрібних ферм, які не співпрацюють з великими торговельними мережами, буде і далі падати. Адже ринки закриті, а виходу на супермаркети у малих господарств немає. Надалі вирощувати багато культур і овочів можливо буде нікому.

За підсумками дослідження нюансів реформи стає зрозуміло, що очікуваного колосального позитиву для економіки країни відкриття ринку в заданому форматі не дасть.